Periodontologia, to leczenie chorób
dotyczących zęba i tkanek wokół zęba -
dziąseł i kości - czyli przyzębia.
Stan chorobowy może zarówno dotknąć pojedynczy ząb i dziąsło, grupę zębów lub obejmować całe uzębienie. Do choroby dziąseł, rozchwiania zęba (kiedy choruje aparat więzadłowy zęba), krwawienia, oraz do stanu zapalnego kości - utraty podparcia kostnego może dojść przez nieprawidłowo założone wypełnienie na powierzchni stycznej - między zębami. Przyczyną chorób przyzębia może być również próchnica i nieprawidłowe jej leczenie. Do tego schorzenia prowadzi również niewłaściwe uzupełnienie protetyczne lub jego całkowity brak.
Oczywiście trafiają do nas pacjenci z uzębieniem wolnym od zmian próchniczych, posiadający kompletne uzębienie, u których w pewnym momencie pojawił się jakiegoś rodzaju dyskomfort. Mówimy o krwawieniu, przykrym zapachu z ust, uczucie ruszającego się zęba. W takich przypadkach, na podstawie szczegółowego zdjęcia pantomograficznego i badania periodontologicznego diagnozujemy paradontozę. Chorobę, która zazwyczaj ma związek z nieprawidłowo działającym układem odpornościowym.
Wszystkich tych przypadków nie należy bagatelizować i można je skutecznie leczyć. Obecnie już się nie używa stwierdzenia, że „na starość i tak stracisz zęby”!
Higienizacyjna
- motywacja pacjenta,
- instruktaż higieny,
- polerowanie powierzchni korzeni,
- scaling nad i poddziąsłowy,
- piaskowanie,
- pokrywanie lakierem fluorowym,
- leczenie próchnicy,
- korekta nieprawidłowych uzupełnień protetycznych,
- leczenie endodontyczne (kanałowe),
- tymczasowe leczenie protetyczne,
- korekta zgryzu.
Korekcyjna
- ostateczne leczenie protetyczne,
- ostateczne leczenie zgryzu,
- zabiegi chirurgiczne - często po prawidłowym leczeniu zachowawczym i protetycznym nie ma potrzeby wykonywania zabiegu chirurgicznego na przyzębiu.
Podtrzymująca
- badania kontrolne,
- zabiegi przeciwdziałające nawrotom choroby.