Stomatologia zachowawcza - wybór wypełnienia
Stomatologia zachowawcza i rodzaje wypełnień
28 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Wypełnienie stałe światłoutwardzalne

Wypełnienie światłoutwardzalne

Wypełnienia kompozytowe można zaliczyć do najpopularniejszych obecnie rodzajów wypełnień. Bez wątpienia ich największą zaletą jest możliwość idealnego koloru na podstawie koloru zęba, co gwarantuje bardzo dobry efekt estetyczny, na czym najczęściej zależy pacjentom.

Zaliczają się one do wypełnień światłoutwardzalnych. Mają konsystencję plasteliny więc dają czas na dokładne umiejscowienie, nadanie odpowiedniego kształtu i podlegają utwardzeniu dopiero po naświetleniu lampą polimeryzacyjną.

Kompozyty są bardzo chętnie rozwijanym rodzajem wypełnień dzięki czemu stomatologia oferuje bardzo wielki ich wybór w zależności od właściwości.

Istnieją również kompozyty chemoutwardzalne. Doprowadzenie do stanu utwardzenia przebiega na zasadzie reakcji chemicznej dwóch składników. Przygotowaną uprzednio mieszaninę wprowadza się w miejsce ubytku gdzie pod wpływem reakcji chemicznych pomiędzy składnikami wypełnienie twardnieje samoczynnie. Ten rodzaj kompozytów jest już znacznie rzadziej używany ze względu na brak wystarczająco zadowalającego efektu estetycznego.

Pamiętajmy, że plomby kompozytowe nie są wypełnieniami na całe życie i należy  je wymieniać średnio co 3-5 lat.