Implanty zębowe - cała prawda o nich
Cała prawda o … implanty zębowe
4 lipca 2016
Wypełnienie światłoutwardzalne
Wypełnienie stałe światłoutwardzalne
28 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Stomatologia zachowawcza i rodzaje wypełnień

Stomatologia zachowawcza - wybór wypełnienia

Rodzaj wypełnienia dobiera się na podstawie umiejscowienia i wielkości ubytku.

Stomatologia zachowawcza w największym uproszczeniu polega na:

  • usunięciu stanu próchnicowego i oczyszczeniu powstałego ubytku
  • ochronie twardych tkanek zęba
  • izolacji miazgi przed szkodliwym działaniem czynników bakteryjnych, chemicznych i termicznych
  • ochronie przed odnawianiem się procesu próchnicowego
  • odtworzeniu kształtu zęba i przywróceniu jego funkcjonalności.

Materiały użyte w celu odtworzenia kształtu zęba dobiera się na podstawie rodzaju i rozległości ubytku oraz jego umiejscowienia. Można je podzielić na trzy grupy:

  • AMALGAMATY – są to bardzo trwałe materiały w kolorze srebrnym. Można je polecić w przypadku niewielkich ubytków na zębach bocznych oraz u osób z obniżoną higieną jamy ustnej.
  • KOMPOZYTY– stosowane do rekonstrukcji zębów przednich głównie dzięki możliwości dopasowania naturalnego koloru. Są to materiały, których kurczliwość podczas polimeryzacji oraz szczelność wynosi do kilku lat. Znajduje zastosowanie również w przypadku dużego uszkodzenia zęba żywego (pourazowego, wielomiejscowych wypełnień) z koniecznością wzmocnienia sztyftem okołomiazgowym, który jest wkręcany w dno ubytku i stanowi dodatkową retencję i utrzymanie dla wypełnienia. W przypadku zębów martwych stosuje się specjalne śruby tytanowe, złote, cyrkonowe lub z włókien szklanych. Tak przygotowany ząb można z powodzeniem wykorzystać w późniejszym leczeniu protetycznym.
  • ONLEYE, INLEYE – to wypełnienia ceramiczne lub wykonane ze stopów złota. To wypełnienia o wysokiej stabilności kształtu, odporne na ścieranie i zachowujące wysoką szczelność. Wykonanie tego rodzaju wypełnień przebiega wieloetapowo we współpracy z pracownią protetyczną. Wadą tego rodzaju wypełnień jest konieczność usunięcia większej ilości tkanki niż w przypadku wypełnień kompozytowych i amalgamatynowych.