Stomatologia zachowawcza w największym uproszczeniu polega na:
- usunięciu stanu próchnicowego i oczyszczeniu powstałego ubytku
- ochronie twardych tkanek zęba
- izolacji miazgi przed szkodliwym działaniem czynników bakteryjnych, chemicznych i termicznych
- ochronie przed odnawianiem się procesu próchnicowego
- odtworzeniu kształtu zęba i przywróceniu jego funkcjonalności.
Materiały użyte w celu odtworzenia kształtu zęba dobiera się na podstawie rodzaju i rozległości ubytku oraz jego umiejscowienia. Można je podzielić na trzy grupy:
- AMALGAMATY – są to bardzo trwałe materiały w kolorze srebrnym. Można je polecić w przypadku niewielkich ubytków na zębach bocznych oraz u osób z obniżoną higieną jamy ustnej.
- KOMPOZYTY– stosowane do rekonstrukcji zębów przednich głównie dzięki możliwości dopasowania naturalnego koloru. Są to materiały, których kurczliwość podczas polimeryzacji oraz szczelność wynosi do kilku lat. Znajduje zastosowanie również w przypadku dużego uszkodzenia zęba żywego (pourazowego, wielomiejscowych wypełnień) z koniecznością wzmocnienia sztyftem okołomiazgowym, który jest wkręcany w dno ubytku i stanowi dodatkową retencję i utrzymanie dla wypełnienia. W przypadku zębów martwych stosuje się specjalne śruby tytanowe, złote, cyrkonowe lub z włókien szklanych. Tak przygotowany ząb można z powodzeniem wykorzystać w późniejszym leczeniu protetycznym.
- ONLEYE, INLEYE – to wypełnienia ceramiczne lub wykonane ze stopów złota. To wypełnienia o wysokiej stabilności kształtu, odporne na ścieranie i zachowujące wysoką szczelność. Wykonanie tego rodzaju wypełnień przebiega wieloetapowo we współpracy z pracownią protetyczną. Wadą tego rodzaju wypełnień jest konieczność usunięcia większej ilości tkanki niż w przypadku wypełnień kompozytowych i amalgamatynowych.