Centrum stomatologiczne Toruń
Szynowanie zębów
18 czerwca 2016
Dbamy o piękny uśmiech
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja. W czym tkwi sekret pięknego uśmiechu?
28 czerwca 2016
Pokaż wszystkie

Szynowanie zębów na czym polega?

Efekt szynowania rozchwianych zębów

Pierwsze objawy rozchwiania uzębienia są dla pacjentów bardzo niepokojące i powodują zwykle duży stres i pytanie: czy za chwilę stracę zęby i będę skazany na protezę? Na szczęście nie zawsze tak jest, a rozchwiane zęby można wzmocnić za pomocą specjalnych szyn.

 

Dla kogo zabieg szynowania zębów?

Zabieg szynowania  zębów skierowany jest do pacjentów, którzy skarżą się na rozchwiane zęby i odczuwają duży dyskomfort podczas żucia czy mówienia. Szynowanie zębów przeznaczone jest też dla osób po urazach i chorobach przyzębia. Do rozchwiania zębów dochodzi często w wyniku nieleczonych chorób dziąseł czy występowania kamienia nazębnego. Warto wiedzieć, że szynowanie może mieć charakter tymczasowy lub stały.

 

Na czym polega zabieg?

Rozchwiane zęby są ze sobą łączone za pomocą specjalnych szyn przypominających aparat ortodontyczny. Rozchwiane zęby aparat ortodontyczny w typie szyny scala ze sobą i wzmacnia. Złączone zęby charakteryzują się większą odpornością na wyważanie i ścieranie. Zwiększa się również ich siła. Jeśli rozchwiane są tylko pojedyncze zęby, sąsiadujące z nimi stają się filarem wzmacniającym konstrukcję. Często dzieje się tak, gdy w wyniku chorób dziąseł rozchwiane są tylko przednie, górne zęby. W tych miejscach najczęściej występują choroby dziąseł. W sytuacji, gdy w szczęce nie ma zębów stabilnych, połączyć można nawet zęby ruszające się. Co ważne, również taka metoda przynosi satysfakcjonujące rezultaty.

 

Czy szyna jest widoczna?

Pytanie o estetykę pojawia się często, na szczęście odpowiedź zawsze cieszy naszych pacjentów: szyna umieszczona jest w jamie ustnej w sposób całkowicie niewidoczny i niepowodujący dyskomfortu. Co więcej, kolor szyny dopasowany jest do naturalnego odcienia zębów pacjenta. Istotna jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Już po opuszczeniu gabinetu pacjent powinien szczególnie zadbać o higienę, która będzie nieco utrudniona za sprawą mniejszych szczelin między zębami i występowaniem szyny. Podczas wizyty pacjent zostanie jednak poinformowany, jak należy dbać o szynę i jakie środki stosować. Decydując się na leczenie paradontozy Toruń wybierasz komfort, atrakcyjny wygląd i wysoką jakość zastosowanych materiałów.