Efekt szynowania rozchwianych zębów
Szynowanie zębów na czym polega?
27 czerwca 2016
Implanty zębowe - cała prawda o nich
Cała prawda o … implanty zębowe
4 lipca 2016
Pokaż wszystkie

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja. W czym tkwi sekret pięknego uśmiechu?

Dbamy o piękny uśmiech

Należy zaznaczyć, że systematyczne badania kontrolne u w gabinecie stomatologicznym to podstawa zdrowych zębów. Równolegle ze wstępną oceną uzębienia, uzupełnieniem istniejących ubytków podążają zabiegi pozwalające na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu.

Prym bez wątpienia wiedzie skaling zębów, zabieg którego zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego dzięki tzw. skalerowi stomatologicznemu. Mechanizm działania skalera opiera się na zasadzie wytwarzania drgań o wysokiej częstotliwości, które po przełożeniu na powierzchnię zęba – kruszą kamień nazębny. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy 1-2 zabiegach w roku choć jeśli jest taka potrzeba, zabieg wykonywany jest częściej, nawet do 3-6 razy. To zależy wyłącznie od stopnia osadzania się kamienia nazębnego, jego indywidualnych tendencji do przyrostu. Należy pamiętać o trybie życia – np. czy pacjent spożywa duże ilości kawy, herbaty, itp. oraz czy pali papierosy.

Dopełnieniem w usuwaniu kamienia nazębnego jest piaskowanie a więc zabieg, w trakcie którego za pomocą tzw. piaskarki i piasku dentystycznego usuwa się resztki kamienia nazębnego, pozostawionego podczas zabiegu skalingu. Zabieg eliminuje również drobne przebarwienia oraz pozostawia powierzchnię zębów idealnie wypolerowaną.

Kolejnym zabiegiem, który jest niezwykle praktyczny jest fluorowanie, często nazywane lakierowaniem. Polega on na naniesieniu i pozostawieniu na kilka minut, fluoru który uwalnia jony fluorkowe. Zabieg wzmacnia szkliwo, zapobiega próchnicy oraz pozwala na pozbycie się nadwrażliwości dziąseł. Fluorowanie wykonuje się jako ostatni element serii zabiegów a więc po wcześniejszym oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni zębowych.

 

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja należą do standardowych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Zachęcamy Państwa do wizyty w naszym Centrum Stomatologicznym, a przede wszystkim profilaktycznych wizyt kontrolnych.